TROGIR 2013
Trogir
Kto navštívi strednú časť Dalmácie, nemôže v nijakom prípade obísť malebné mestečko TROGIR, z ktorého zo všetkých strán sála dávna história. Mnoho chorvátskych miest sa môže pýšiť zachovaným historickým mestským jadrom, avšak starobylé mesto Trogir je niečím špecifické, výnimočné, ba priam jedinečné. Pre domácich je hodnotným historickým klenotom, pre turistov, ktorí ho poctili svojou návštevou, sa stáva nezabudnuteľnou spomienkou na múzeum pod holým nebom. Nie nadarmo sa zvykne označovať ako „mesto – múzeum“ alebo ako „malé Benátky“. Vstúpte doňho spolu s nami aspoň takto na diaľku. Nezabudnite však na známe osvedčené príslovie: Radšej jedenkrát zažiť, ako stokrát počuť.
Charakteristika oblasti
Prístavné mesto Trogir sa nachádza západne od Splitu, len približne 27 km. So susediacim ostrovom Čiovo je spojený cez Trogirský prieliv moderným zdvíhacím mostom. Historické jadro starého mesta sa rozprestiera na umelovytvorenom ostrove, ktorý je s pevninou spojený taktiež jedným mostom.
Žije tu približne 13 000 obyvateľov, ktorí zväčša pracujú v priemyselnom odvetví a v cestovnom ruchu. V neďalekom okolí sa dobre darí olivovníkom a figovníkom. Patrónom mesta je svätý Ján Orsini, ktorý je pochovaný v miestnej katedrále.
Trogir – cesta do dávnej histórie
O založenie mesta Trogir sa zaslúžili Gréci pred vyše 3 000 rokmi p. n. l. Veľký rozvoj však nastal až v období rímskej vlády, keď z neho Rimania vybudovali dôležitý prístav. Po rozpade Rímskej ríše patril prístav Byzantskej ríši.
Vo vlastníctve mesta sa striedalo viacero mocností. V 13. storočí pripadol nakoniec uhorskému kráľovstvu. Od roku 1420 si ho podmanili Benátky. Vtedy zaznamenal Trogir nový hospodársky a kultúrny rozmach. Ten sa však skončil na základe tureckých nájazdov. Vládu nad Trogirom na krátky čas prevzali Francúzi, ktorých neskôr na takmer sto rokov vystriedali Habsburgovci. Od roku 1918 sa Trogir vrátil pod chorvátsku správu. S rozvojom cestovného ruchu sa stal jedným z najvyhľadávanejších centier, či turistických zastávok v Dalmácii.
Vďaka nespočetnému množstvu zachovaných starobylých pamiatok celého mestského komplexu bol Trogir v roku 1997 zaradený do zoznamu kultúrneho svetového dedičstva organizácie UNESCO.
Historické pamiatky a turistické zaujímavosti
Medzi najzaujímavejšie pamätihodnosti určite patria pozostatky opevnenia z pevnosti Kamerlengo a obranná veža sv. Marka (kula svetog Marka) zo 14. storočia, ktoré slúžili ako sídlo benátskej vojenskej posádky. Staré jadro Trogiru obkolesujú Morská brána (Morska vrata) a Pevninská brána (Kopnena vrata) z 13. – 16. storočia.
Dominantou celého mesta je jednoznačne románska Katedrála sv. Vavrinca (Sveti Lovre) z 13. storočia s trojloďovou bazilikou. Medzi najhodnotnejšie časti patrí Radovanov portál alebo Kaplnka sv. Jána Trogirského, a iné významné predmety.
V niekdajšom paláci rodiny Garagninovcov-Fanfognaovcov sa nachádza múzeum s hodnotnou zbierkou obrazov a mincí. Ďalej tu nájdeme súdny dvor, renesančnú radnicu, hodinovú vežu, najstarší trogirský Kostol sv. Barbory v románskom slohu, či románsky Kostol Jána Krstiteľa z 13. storočia. Na turistov tu čaká aj veľký a malý palác Cipiko.
Medzi najstaršie, a zároveň najhodnotnejšie pamiatky zaraďujeme mramorový reliéf boha Kaira. Viete, kto to bol? Grécka mytológia tak označuje boha šťastného okamihu, ktorý je prevtelený do postavy pekného mladého muža s krídlami na chodidlách. Podľa legendy sa ponáhľa a prechádza pomedzi smrteľníkov. Tomu, kto ho chytí za vlasy, vraj prinesie „šťastný okamih“. Túto sochu vytesanú v helenistickom štýle možno vidieť v benediktínskom kláštore sv. Mikuláša. Možno aj vám mramorový Kairus prinesie šťastie.
Niekoľko slov na záver
Starobylé mestečko Trogir je obľúbeným letoviskom a tiež výletným cieľom mnohých návštevníkov z okolitých miest. Každý dom, každá budova si so sebou po celé stáročia nesie vo svojich exteriéroch a interiéroch vlastnú históriu, do ktorej sa môžu nechať zasvätiť aj neznalí turisti. To všetko, ba aj viac tu čaká len na vás pri vašej návšteve Chorvátska..