https://www.cestycinou.sk/cesty/hladanie-stratenych-svetov Pandy, tibetské mesto na ceste koní a čaju, súteska skákajúceho tigra, prespali sme na kávových plantážach a v dedinských chrámoch, užili sme si tropické dažďové lesy, subtropické sopečné kúpele a lesné vodopády, pomleli sme si kávu a vyrobli vlastný čaj.
Pomaly prichádzame k nášmu cieľu, malej továrničke na čaj. Nie je to obyčajná továrnička. Je to vzdelávacie a zážitkové čajové centrum v meste Tengchong. Ideme si vyrobiť vlastný čaj Pu erh. A niečo sa o ňom aj dozvedieť.
Netušili sme, že pri hľadaní stratených svetov sa vrátime v čase. Doslova, pretože dnes sme celý deň strávili na trhu, ktorý sa v historickom meste Shaxi organizuje už viac ako tisíc rokov pravidelne každý piatok. Je to jeden z posledných tradičných trhov na historickej konskej čajovej ceste, ktorá spájala Tibet a Čínu. Každý piatok sa zídu v meste Shaxi obyvatelia rôznych národností, najmä Bai a Yi z okolitých hôr, aby predali vypestované plodiny. A nielen to. Našli sme tu všetko, tak dovoľte, aby som vám to postupne predstavil.
Naložíli sme všetky veci na mulice a spolu s karavánou sme prešli historickým centrom Shaxi až k úpätiu pohoria Cangshan, kde začalo naše putovanie divokou prírodou. Videli sme jazerá a rieky, išli sme po horách vo výške až 3 500 m n. m., nazreli sme do naozaj autentického a miznúceho života miestnych rybárov, pastierov kôz, kráv a jakov, ale aj roľníkov. Sledovali sme nielen historickú tibetsko-mjanmarsko-čínsku obchodnú cestu čaju a koní, Mjanmarskú cestu japonsko-čínskej vojny, ale aj cestičky, ktorými išli Mongoli, keď dobýjali Čínu.
Keď som pred niekoľkými rokmi prvýkrát prišiel do Yunnanu, Tiesňavu skákajúceho tigra som mal samozrejme na programe. Je to jedno z najslávnejších miest – Grand kaňon Číny. Najkrajšia tiesňava na Dlhej rieke. Má veľa mien. Ale ja som bol aj napriek tomu sklamaný. Bol som ako sprievodca v autobusovom zájazde klasickej cestovky a tiesňavu sme si prešli tak ako milión ďalších Číňanov v ten deň. Po asfaltovej ceste v dave ľudí, tam a späť. Išli sme k nej tri hodiny autobusom a za hodinku sme boli vybavení. To pre tento